Nejdeštivější místo na Zemi

Představte si místo, kde prší 350 dní v roce a roční úhrn srážek přesahuje 11 000 milimetrů. To není sci-fi, ale realita vesničky Mawsynram v indickém státě Meghalaya. Právě zde se nachází nejdeštivější místo na světě.

Mawsynram leží v kopcích Khasi, které se tyčí nad Bengálským zálivem. Teplé a vlhké mořské větry se vznášejí nad kopce, kde se ochlazují a kondenzují, čímž vznikají vydatné deště. Deštivá sezóna, která trvá od června do září, je obzvlášť drsná, s měsíčním úhrnem srážek přesahujícím 1 000 milimetrů.

Život v Mawsynramu není pro každého. Místní obyvatelé se museli přizpůsobit neustálému dešti. Domy staví na svazích kopců, aby voda odtékala, a nosí tradiční slaměné klobouky s širokým okrajem, které je chrání před deštěm.

Přestože je Mawsynram pro mnohé extrémním místem, pro milovníky deště a dobrodružství je to ráj. Nabízí úchvatnou scenérii s bujnou vegetací, vodopády a kaskádovými rýžovými poli. Pokud toužíte zažít sílu a krásu deště v jeho nejextrémnější podobě, Mawsynram je to pravé místo pro vás.

Zajímavosti:

  • Průměrný roční úhrn srážek v Mawsynramu je 11 873 milimetrů, což je více než čtyřnásobek průměrného ročního úhrnu srážek v České republice.
  • V roce 1983 zde bylo naměřeno rekordních 26 300 milimetrů srážek.
  • Mawsynram soupeří o titul nejdeštivějšího místa na světě s vesničkou Cherrapunji, která se nachází nedaleko.