Největší známá vlna tsunami v historii

Největší známá vlna v historii byla zaznamenána v roce 1958 v zálivu Lituya v Aljašce. Tato vlna byla výsledkem zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály, které vyvolalo masivní sesuv skal ze svahu nad zálivem. Tento sesuv vyvolal mega-tsunami s výškou přibližně 524 metrů (1 720 stop), což je největší známá výška tsunami v historii. Tato obrovská vlna zničila stromy v okolí zálivu a způsobila vážné škody na pobřeží, ale naštěstí nezpůsobila žádné lidské oběti, protože oblast byla řídce osídlena. Tento incident je považován za jeden z nejvýznamnějších příkladů mega-tsunami v historii.

Dne 9. července 1958 zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály oblast kolem zálivu Lituya, který se nachází na jihovýchodě Aljašky. Toto zemětřesení vyvolalo velký sesuv skal ze svahu nad zálivem, který spadl do vody a vytvořil obrovskou vlnu. Výsledkem bylo vznik mega-tsunami, které se šířilo zálivem Lituya a způsobovalo ničivou sílu.

Vlna mega-tsunami měla neuvěřitelnou výšku přibližně 524 metrů (1 720 stop), což je největší známá vlna tsunami v historii. Tato výška byla změřena pomocí geologických a geofyzikálních studií prováděných po události. Obrovská síla vlny způsobila extrémní ničení na své cestě.

Přímé svědky události byli kapitán George Vancouver, jehož loď byla na kotvišti v zálivu Lituya, a jeho pětiletý syn. Jejich loď byla zdrcena vlnou a zničena, ale oba přežili a byli nalezeni v troskách. Dalšími svědky byli rybáři na svých lodích poblíž zálivu, kteří jen těsně unikli smrti, protože byli od vlny dostatečně vzdáleni.

Je důležité poznamenat, že záliv Lituya byl v té době řídce osídlený a přírodní prostředí bylo ve velké míře nedotčené. To znamenalo, že nebylo zaznamenáno žádné úmrtí lidských obyvatel, což bylo šťastné a vzácné štěstí v takovém katastrofálním události.

Událost v zálivu Lituya se stala předmětem zájmu vědců, kteří se snaží lépe porozumět přírodním katastrofám, zejména tsunami. Studium tohoto incidentu přispělo k pokroku v oblasti porozumění tsunami a vytvoření lepších systémů varování pro případné ohrožení obyvatelstva v pobřežních oblastech.