Kukeri je tradiční bulharský rituál, který se koná každoročně v období zimy, obvykle v lednu nebo únoru. Rituál je prováděn skupinou mužů, kteří jsou oblečeni do kostýmů a masek, které mají zastrašit zlé duchy. Původ rituálu Kukeri je nejasný, ale předpokládá se, že pochází z předkřesťanských dob. Rituál je úzce spjat s vírou v pohanské bohy a bohyně, zejména s bohyní plodnosti a bohatství, Baba Marta.
Kostimy Kukeri jsou často velmi elaboratení a mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako je ovčí vlna, kůže nebo tkanina. Kostýmy obvykle zahrnují rohy, zvony a další ozdoby, které mají zastrašit zlé duchy. Rohy jsou jedním z nejčastějších prvků kostýmů Kukeri. Rohy jsou symbolem mužské síly a plodnosti. Zvony jsou také běžným prvkem kostýmů Kukeri. Zvony vydávají hlasitý zvuk, který má zastrašit zlé duchy. Ozdoby mohou být také zdobeny dalšími prvky, jako jsou stuhy, peří nebo řetězy. Tyto ozdoby mají často symbolický význam. Masky jsou dalším důležitým prvkem rituálu Kukeri. Masky jsou často vyřezány z dřeva nebo kovu a zobrazují zvířata, jako jsou kozy, býci nebo divočáci. Masky mají zastrašit zlé duchy a také skrýt identitu kukeri.Kukeri tančí a skáčí po vesnici, aby vyhnali zlé duchy. Tanec a skákání má také za účel přinést do vesnice štěstí a prosperitu. Tanec a skákání Kukeri jsou často doprovázeny hudbou a zpěvem. Rituál Kukeri obvykle končí v kostele, kde kukeri věnují dary bohům a bohyním. Dary obvykle zahrnují jídlo, víno a další předměty.
Rituál Kukeri byl v roce 2005 zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.Rituál Kukeri je důležitou součástí bulharské kultury. Je to symbol nového začátku a naděje na lepší budoucnost. Rituál Kukeri má mnoho významů. Na symbolické úrovni představuje boj dobra se zlem. Kukeri jsou považováni za ochranné postavy, které chrání vesnici před zlem. Na praktické úrovni rituál slouží k vyhnání zimy a přivítání jara. Kukeri jsou symbolem plodnosti a bohatství, takže jejich tanec a skákání má zajistit dobrou úrodu a prosperitu. Rituál Kukeri je fascinujícím příkladem lidové kultury. Je to živý rituál, který se koná již po staletí a který stále přitahuje pozornost lidí z celého světa.
Jednou v noci jde muž do baru a vypadá smutně. Barman se ho zeptá, co si dá. Muž sklesle říká:…
Sluha nedoslýchavého lorda Cecila vždy spoléhal na to, že jeho pán špatně slyší, a tak si často nespokojeně bručel pod…
Lyžař přijíždí do hotelu, kde pravidelně bydlí. Recepční: „Račte si přát pokoj číslo třicet sedm jako posledně?“ „Samozřejmě.“ „Snídaně a…
Jdou dva policisté a vidí na zemi válející se bankovku. První praví: „Hele, stovka!“ A druhý na to: „To je…