Kvě 18, 2024
190 Zobrazení
0 0

Nejteplejší místo na světě

Určení nejteplejšího místa na světě není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Záleží na tom, jak definujeme „teplotu“.

Pokud se zaměříme na nejvyšší naměřenou teplotu vzduchu, titul drží Údolí smrti v Kalifornii (USA). Teplota 56,7 °C, která tam byla naměřena v roce 1913, dosud nebyla na Zemi překonána.

Existují ale i jiná místa, která se uchází o titul nejteplejšího. Satelitní snímky z roku 2013 ukázaly, že v Lutské poušti v Íránu byla naměřena teplota povrchu země až 80,5 °C. To je o 23,8 °C více než rekord v Údolí smrti!

Nejteplejší místo na světě

Další horký kandidát je Dallol v Etiopii. Tato sopečná oblast je proslulá extrémními teplotami a průměrná roční teplota se pohybuje okolo 41 °C. V roce 2018 tam byla naměřena teplota 56,2 °C, čímž se Dallol stal druhým nejteplejším místem na Zemi.

Je důležité zmínit, že teploty v těchto extrémně horkých oblastech se mohou v průběhu dne i roku značně lišit. Na konečnou teplotu má vliv mnoho faktorů, jako je nadmořská výška, typ terénu, vegetační pokryv a sluneční radiace.

Určení nejteplejšího místa na světě je tedy spíše otázkou definice a metodologie. Ať už se ale budeme bavit o teplotě vzduchu, povrchu země nebo průměrné teplotě, jedno je jisté: tato místa patří k nejextrémnějším a nej nehostinnějším na Zemi.

Kromě výše zmíněných lokalit se mezi další nejteplejší místa na světě řadí:

  • Turbat, Pákistán: Průměrná roční teplota 38,2 °C
  • Kebili, Tunisko: Průměrná roční teplota 37,4 °C
  • Death Valley National Park, USA: Průměrná roční teplota 34,4 °C
  • El Azizia, Libye: V roce 1922 zde byla naměřena teplota 58 °C, ale tato hodnota byla později zpochybněna.

Život v těchto oblastech je pro člověka velmi náročný. Vysoké teploty vedou k dehydrataci, únavě a dalším zdravotním problémům. Místní obyvatelé se proto museli adaptovat na drsné podmínky a vyvinuli specifický životní styl, který jim umožňuje v těchto oblastech přežít.

Kategorie:
Světová nej


Napsat komentář