Bře 7, 2024
193 Zobrazení
0 0

Puntovka – Puška Ptáčnice (Punt Gun)

19. století bylo svědkem vzestupu monstrózní palné zbraně, která rozmazávala hranice mezi brokovnicí a dělem: Puntovky. Tento obr, schopný skolit jediným výstřelem desítky ptáků, vládl na vodních cestách a zanechal po sobě odkaz úcty i ekologické devastace.

Na rozdíl od svých elegantnějších bratranců, brokovnic, byla puntovka nástrojem brutální účinnosti. Představte si třímetrovou, jednonožkovou zrůdnost, která často vážila přes 100 kilogramů. Hlaveň samotná, kovářský zázrak, mohla být u ústí široká až pět centimetrů. Tento impozantní design nesloužil k ozdobě; byla to děsivě účinná zbraň pro komerční lovce.
Puntovka - Puška Ptáčnice (Punt Gun)
Puntovka nebyla zbraní k nošení na rameni. Její velikost vyžadovala jiný přístup. Lovci tyto obry upevňovali na plochá dna lodí nazývaných punty, což dalo zbrani její jméno. Malý ponor puntu umožňoval lovcům proplouvat bažinami a vodními cestami plnými vodního ptactva.

Odpalovací mechanismus se lišil, během 19. století se objevily modely s křesadlovým zámkem, perkusní a dokonce i s nabíjením z lícu. Základní princip však zůstal stejný: vypálit na nic netušící ptáky zničující spršku broků.

Pravá hrůza puntovky spočívala v její munici. Na rozdíl od standardní brokové nábojnice se puntovka plnila obrovským množstvím černého prachu a stovkami olověných broků. Tato směs, zapálená jedinou jiskrou, proměnila puntovku v zbraň hromadného ničení pro ptačí svět.

Zprávy z té doby hovoří o lovcích, kteří jediným hromovým výstřelem skolili 50, dokonce i 100 ptáků. Tato účinnost však měla hrozivou cenu. Populace vodního ptactva prudce klesaly tváří tvář takovému nelítostnému tlaku. Druhy jako kachna zbrzobá a kachna lžičák se kvůli bezohledné palbě z puntovky dostaly na pokraj kritického ohrožení.
Puntovka - Puška Ptáčnice (Punt Gun)
Primárním cílem puntovky sice bylo vodní ptactvo, ale její ničivý potenciál se neomezoval jen na opeřenou kořist. Lovci tyto obry používali také k lovu větších suchozemských zvířat, jako jsou jeleni a losi, zejména v oblastech s hustým porostem, který omezoval viditelnost pro tradiční pušky. V Austrálii dokonce puntovky našly své uplatnění v brutálních pštrosích válkách (Válka proti emu), kde je farmáři používali k odlovu těchto velkých nelétavých ptáků.

Na počátku 20. století se ekologická devastace způsobená puntovkou stala neoddiskutovatelná. Získaly na síle snahy o ochranu přírody a začaly se objevovat legislativní předpisy omezující nebo přímo zakazující používání puntovek. Ve Spojených státech zákon o ochraně stěhovavých ptáků z roku 1918 účinně zakázal komerční lov vodního ptactva, což vedlo k úpadku puntovky.

Nicméně, dědictví puntovky přesahuje její ničivou sílu. Slouží jako jasné připomenutí nebezpečí nekontrolovaného využívání přírodních zdrojů. Dnes tito obři sídlí především v muzeích a stojí jako němí strážci minulé éry.

Kategorie:
Zajímavosti


Napsat komentář