Lis 24, 2023
250 Zobrazení
0 0

Buddhova ruka

Buddhova ruka je odrůda citrusu, která má nezvyklý tvar, vypadá jako ruka s prsty. Tento voňavý citrus není pouze na okrasu, má také léčivé účinky. Pochází z Indie a Číny, kde je pěstován již mnoho století jako okrasný a náboženský stromek. Tady jsou plody uznávány jako symbol štěstí a dlouhověkosti. Buddhova ruka je hybridní odrůdou citrusu, která vznikla křížením druhu cedrátu a pomerančovníku. Plody jsou velké, mají průměr až 5 cm a mohou vážit až 200 gramů. Kůže je tenká a hladká, má světle žlutou barvu. Dužnina je bílá, šťavnatá a má sladkou chuť. Buddhova ruka je bohatá na vitamíny C a A, je také dobrým zdrojem vlákniny. Má také protizánětlivé a antioxidační účinky.

Buddhova ruka se v tradiční čínské medicíně používá k léčbě různých onemocnění, včetně nachlazení, kašle, zánětů a kožních problémů.

Buddhova ruka je v buddhistických chrámech uctívána jako oběť. Podle tradice Buddha preferuje pokud jsou prsty sevřeny, protože prý symbolizují buddhovo modlení. V Číně je považována za symbol štěstí a dlouhověkosti. Jedná se též o tradiční novoroční dárek.

Buddhova ruka je náročná na pěstování. Vyžaduje slunné stanoviště a propustnou půdu. Plody dozrávají v zimě, sklízejí se v prosinci a lednu. Buddhova ruka je zajímavá a exotická rostlina, která má nejen dekorativní, ale také léčivé účinky. Je symbolem štěstí a dlouhověkosti a je často darována jako novoroční dárek.

Kategorie:
Zajímavosti


Napsat komentář