Kvě 12, 2023
159 Zobrazení
2 0

Casa Batlló

Casa Batlló je neobvyklý a nápaditě navržený dům v Barceloně, postavený v roce 1877. V roce 1904 byl dům zakoupen a přestavěn slavným katalánským architektem Antoniem Gaudím. Dům je považován za jedno z nejvýznamnějších děl modernistické architektury a stal se jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Barceloně.
Casa Batlló
Jednou z nejcharakterističtějších vlastností Casa Batlló je jeho fasáda. Gaudí ji přestavěl do podoby, která připomíná organickou kůru stromu. Fasáda je pokryta keramickými dlaždicemi v různých odstínech modré, zelené a hnědé barvy, které vytvářejí pohybující se vlny a připomínají mořskou hladinu.

Interiér domu je také nápadný. Gaudí přestavěl celý dům tak, aby byl co nejpohodlnější pro jeho obyvatele. Jednou z nejzajímavějších místností je světlík, který je umístěn v centru domu a slouží jako výrobní středisko světla a ventilace pro celý dům.
Casa Batlló
Celkově Casa Batlló ukazuje Gaudiho inovativní a originální přístup k architektuře. Jeho navrhované domy a stavby jsou často charakterizovány svými zakřivenými liniemi, neobvyklými tvarovými prvky a smyslem pro organické tvary.

Kategorie:
Zajímavosti


Napsat komentář