Srp 2, 2023
646 Zobrazení
0 0

Landkreuzer P. 1000 Ratte – německý supertank

Landkreuzer P. 1000 Ratte byl nacistickým projektem vývoje velmi velkého tanku během druhé světové války. Německý inženýr a konstruktér Ferdinant Porsche představil tento návrh v roce 1942. Celkovým cílem bylo vytvořit obrovský obrněný stroj, který by mohl sloužit jako mobilní pevnost, schopná prolomit obranné linie nepřátelských sil a zapříčinit strach mezi spojeneckými jednotkami.
Landkreuzer P. 1000 Ratte - německý supertank
Specifikace návrhu Landkreuzer P. 1000 Ratte:

Rozměry: Ratte měl být obrovským tankem, jehož délka by dosahovala kolem 35 metrů, šířka okolo 14 metrů a výška kolem 11 metrů. Vážil by kolem 1 000 tun, což ho činilo největším tankem v historii.

Výzbroj: Návrh zahrnoval hlavní dělo ráže 280 mm, které by mohlo ničit pevné obranné stavby a budovy. Měl také být vybaven menšími děly a protiletadlovými kanóny.

Posádka: Plánovaná posádka se pohybovala od 22 do 30 členů, včetně mechaniků, střelců a komunikačního personálu.

Pohonný systém: Pohon měl zajišťovat elektrický pohon z dieselových motorů a elektromotorů.

Pancéřování: Pancéřování mělo být silné až 250 mm, což bylo dostatečné na ochranu před většinou tehdejších zbraní.

Projekt Landkreuzer P. 1000 Ratte však narazil na mnoho praktických problémů a výzev:

Logistika: Vyrobit tak obrovské vozidlo bylo technicky náročné a vyžadovalo by velké množství materiálu a pracovní síly.

Mobilnost: Kvůli své obrovské velikosti byl Ratte náchylný k technickým poruchám a nemohl by se snadno pohybovat po nerovném terénu.

Doprava: Doprava takto velkého tanku by byla velmi komplikovaná a vyžadovala by speciální vozidla a infrastrukturu.

Palivo: Spotřeba paliva by byla enormní a zásobování palivem by bylo obtížné.

Účinnost: Vzhledem k nákladům a náročnosti na výrobu byl Ratte považován za příliš extrémní řešení a jeho výhody by nejspíše nepřevýšily náklady a komplikace spojené s jeho provozem.
Landkreuzer P. 1000 Ratte - německý supertank
Kvůli těmto problémům a průběhu války se projekt Landkreuzer P. 1000 Ratte nikdy nedostal dál než do fáze návrhu a modelů. Byl zrušen v roce 1943 a nikdy nebyl postaven ani nasazen do bojových akcí. Přesto zůstává fascinujícím příkladem nacistického vizionářství a extrémního konstruktérského myšlení během druhé světové války.

Kategorie:
Zajímavosti


Napsat komentář