Říj 11, 2023
372 Zobrazení
0 0

Největší hmyz na světě

Největším hmyzem na světě je gigantická weta (Deinacrida heteracantha), která se vyskytuje na Novém Zélandu. Dorůstá délky až 20 centimetrů a hmotnosti až 70 gramů. Je to tedy větší než myš. Gigantická weta je bezkřídlý hmyz, který se vyskytuje v lesích Nového Zélandu. Je to noční živočich, který se živí listím a ovocem. Je známá svou agresivitou a dokáže kousnout docela bolestivě.
Největší hmyz na světě
Tělo gigantické wety je pokryté hrubou chitinovou schránkou, která ji chrání před predátory. Má velké oči, které jí umožňují vidět i v noci. Má také dlouhé a silné nohy, které jí pomáhají šplhat po stromech. Weta je samotářský hmyz. Samci se sdružují pouze k páření. Samice klade vajíčka do země nebo do tlejícího dřeva. Larvy se líhnou po několika týdnech a dospělosti dosáhnou za několik let.

Gigantická weta je důležitou součástí novozélandského ekosystému. Je potravou pro mnoho druhů ptáků, plazů a savců. V minulosti byla gigantická weta běžným druhem na Novém Zélandu. V důsledku introdukce predátorů, jako jsou kočky, psi a kuny, však její populace výrazně poklesla. V současnosti je považována za ohrožený druh. Je chráněna zákonem. Na Novém Zélandu je zakázáno ji chytat nebo zabíjet.

Kategorie:
Světová nej


Napsat komentář