Lis 9, 2023
305 Zobrazení
0 0

Největší pyramida na světě

Velká pyramida v Gíze je největší pyramidou na světě a jedním z nejznámějších divů světa. Nachází se v Egyptě a byla postavena pro faraona Chufua v době Staré říše. Pyramida je 230,38 metrů dlouhá na každé straně základny a 138,8 metrů vysoká. Je vyrobena z více než 2,3 milionů kamenných bloků, z nichž každý váží v průměru 2,5 tuny. Bloky byly vyzvednuty a umístěny dohromady bez použití malty nebo jiného pojiva. Pyramida byla původně obložena bílým vápencem, který byl později odstraněn. V současné době je pyramida pokryta pískem a kameny.
Největší pyramida na světě
Pyramida byla postavena v 26. století př. n. l. a trvala přibližně 20 let, než byla dokončena. Na stavbě pyramidy pracovalo asi 100 000 lidí. Pyramida byla postavena jako hrobka pro faraona Chufua. Uvnitř pyramidy se nachází pohřební komora, která je vytesána do skály. V pohřební komoře se nachází sarkofág, ve kterém byl uložen faraonův mumie.

Přesný způsob, jakým byla Velká pyramida postavena, není znám. Existuje však několik teorií. Jedna teorie říká, že pyramida byla postavena pomocí rampy. Bloky byly vyzvednuty na rampu a posunuty na místo. Jak se pyramida zvyšovala, rampa byla prodloužena. Tato teorie je podporována faktem, že v blízkosti pyramidy byly nalezeny zbytky rampy. Další teorie říká, že pyramida byla postavena pomocí kladívek a lan. Bloky byly zvednuty na místo pomocí kladívek a lan. Tato teorie je podporována faktem, že v blízkosti pyramidy byly nalezeny zbytky kladívek a lan. Ještě jedna teorie říká, že pyramida byla postavena pomocí skládacích plošin. Bloky byly zvednuty na plošinu a posunuty na místo. Jak se pyramida zvyšovala, plošina byla zvednuta. Tato teorie je podpořena faktem, že v blízkosti pyramidy byly nalezeny zbytky skládacích plošin.
Největší pyramida na světě
Pyramida je obklopena několika dalšími budovami, včetně chrámů a hrobek. Tyto budovy byly postaveny pro faraona Chufua a jeho rodinu. Velká pyramida v Gíze je úžasné dílo architektury a inženýrství. Je to působivý symbol starověkého Egypta a jedním z nejpopulárnějších turistických cílů na světě. Velká pyramida je jednou z nejikoničtějších staveb na světě. Je to působivý symbol starověkého Egypta a jedním z nejpopulárnějších turistických cílů na světě.

Kategorie:
Světová nej


Napsat komentář