Bře 12, 2016
8829 Zobrazení
1 0

Největší žijící had na planetě Zemi – Anakonda Velká

Tento druh hada je opravdu unikátní. Né jen že patří k největším hadům světa ale je také nejtěžší.

Anakonda žije v Jižní Americe východně od And, vyskytuje se v pánvi Amazonky a Orinoka. Zasahuje do obou Guayn.

Nejdelší nalezený kus měl 11 metrů. A však pouhá 6 metrová anakonda vážila 107 kg. Žije především ve vodě, ale neostýchá se vylézat na povrch. Její nejoblíbenější loviště je voda. Svou kořist udusí po případě uškrtí. Kořist se jim chytá velmi dobře a to díky 100 výhružně vyhlížejícím zubům. Maji je zatočené směrem dozadu a proto slouží jako rybářův háček. Pomáhají jim také s polykáním kořisti.

Samice bývají větší nežli samci a proto není divu že po páření samec musí rychle pryč. Občas se totiž stane že se samičce zalíbí na tolik, že je samou láskou sežere. Nu možná je to tím že po páření celou dobu co se v ní vyvíjejí háďátka (ano háďátka anakondy jsou totiž živorodí) nepozře zhola nic. A to po celou dobu 6 až 7 měsíců. Celkový počet mláďat bývá 20 až 100 drobečků, měřících 60 – 90 cm. Celou tu dobu po narození se snaží schovávat před predátory a tiše rostou. V dospělosti což je u samic okolo 3 roku života a u samců okolo 18 měsíců, už si na ně málo co troufne. Přesně v tuto dobu se už Anakondy mohou rozmnožovat. A jakou že potravou se anakondy živí? Jídelníček mají celkem pestrý. Jakékoli ryby nechť se třesou strachy, krokodýli též neutečou záhubě a to ani nemluvím o vysoké zvěři. Byli zaznamenány i případy kdy si naše milá Anakonda dovolila i na člověka.

Jelikož tento had mě natolik zaujal neodolala jsem a koukla jsem se, jak se dá chovat v zajetí. Krom obrovského terária a vhodného prostředí, což je samo dost o sobě náročné vytvořit. Je Anakonda jedním z nejútočnějších hadů. Tudíž místo chování jej doma si raději zajděte do Pražské ZOO. Tam tato krasavice také bydlí. A jelikož se dožívají 10 – 30 let, tak tam bude ještě dlouhou dobu.

S. K. Holešová

Kategorie:
Zajímavosti


Napsat komentář