Říj 24, 2023
421 Zobrazení
0 0

Pivní potopa v Londýně

V pondělí 17. října 1814 došlo v londýnské čtvrti St. Giles k jedné z nejkurióznějších a nejničivějších nehod v historii. V pivovaru Horse Shoe Brewery praskla zrezavělá obruč na kádi se zrajícím porterem a do ulic se vylilo okolo 1,5 milionu litrů piva.

Pivní vlna dosáhla výšky 4,5 metru a zasáhla okolní domy a budovy. Byly zničeny dva domy v chudinské čtvrti okolo Tottenham Court Road a zahynulo osm lidí, včetně čtyř žen a čtyř dětí.
Pivní potopa v Londýně
Přesná příčina nehody není zcela známa. Podle oficiálního vyšetřování byla na vině zrezavělá obruč na kádi. Existují však i jiné teorie, které se domnívají, že k neštěstí mohlo dojít v důsledku neopatrné práce dělníků v pivovaru nebo výbuchem sudu s pivem.

Pivní potopa měla rozsáhlé důsledky. Kromě osmi mrtvých si vyžádala také značné materiální škody. Bylo zničeno několik domů a dalších budov v okolí pivovaru. Pivo také poškodilo okolní životní prostředí.

Nehoda měla také velký dopad na pivovar Meux & Co’s. Pivovar byl uzavřen na několik měsíců a musel být výrazně rekonstruován. Pivovar zanikl v roce 1921 a na jeho místě stojí divadlo Dominion Theatre.

Dodnes existují některé památky na pivní potopu. Na místě, kde se nehoda stala, stojí pamětní deska. V pivovaru Horse Shoe Brewery je také umístěna expozice o pivní potopě.

Kategorie:
Zajímavosti


Napsat komentář