Led 2, 2024
262 Zobrazení
0 0

Princ Randian: Lidská housenka, která dokázala všechno

Princ Randian, vlastním jménem Richard John Henry, se narodil 12. října 1871 v Demerara v Britské Guyaně. Trpěl syndromem tetra-amélie, což je vzácná genetická porucha, která způsobuje, že člověk se narodí bez rukou a nohou.

Randianův život byl od samého počátku plný překážek. Jeho rodiče ho opustili a on byl vychováván v sirotčinci. I přes své postižení se však Randian naučil samostatně žít a dokonce i vydělávat si na živobytí. V roce 1889 se Randian vydal do Ameriky, kde se připojil k cirkusu P. T. Barnuma. Barnum byl známý svými „freak show“, tedy představeními lidských kuriozit. Randian se v nich stal jednou z hlavních hvězd a získal si přezdívku „lidská housenka“.
Princ Randian: Lidská housenka, která dokázala všechno
Randian byl známý svou schopností provádět neuvěřitelné výkony, aniž by používal ruce nebo nohy. Uměl například balit cigarety, střílet z pistole, psát a dokonce i tančit. Byl také schopen se sám o sebe postarat a dokázal si sám připravit jídlo, obléci se a dokonce i chodit na toaletu.

Princ Randian zemřel 19. prosince 1934 v New Yorku ve věku 63 let. Jeho příběh však žije dál. Je inspirací pro lidi po celém světě a ukazuje, že i ti, kteří jsou postiženi, mohou dosáhnout velkých věcí. V roce 1995 byl Randianův příběh zfilmován v dokumentárním filmu „I Am Not a Freak“. Film získal řadu ocenění a pomohl zvýšit povědomí o lidech s postižením.

Kategorie:
Zajímavosti


Napsat komentář