Čvc 29, 2023
633 Zobrazení
0 0

Nejmenší obydlený ostrov na světě

Nejmenší obydlený ostrov na světě je pravděpodobně Bishop Rock, který se nachází v Atlantském oceánu u jihozápadního pobřeží Anglie. Bishop Rock je součástí Scillyských ostrovů (Scilly Isles) a patří k Anglii. Bishop Rock je známý svou mimořádnou malou rozlohou, která činí pouhých 46 metrů čtverečních. Tato malá plocha jej činí jedním z nejmenších obydlených ostrovů na světě. Ostrov Bishop Rock je výrazný tím, že na něm stojí maják, který byl postaven již v 19. století. Maják byl vybudován jako navigační věž, aby sloužil jako varování pro lodě v blízkosti nebezpečného útesu. Vzhledem k jeho důležité roli ve světovém námořním provozu byl tento malý ostrov osídlen, aby udržoval a obsluhoval maják personál.
Nejmenší obydlený ostrov na světě
Historie majáku na Bishop Rock sahá do 19. století. První maják na tomto místě byl postaven v letech 1847 až 1858. Bohužel, ten byl zničen bouří v roce 1850, než byl dokončen. V roce 1851 byl postaven provizorní maják, který sloužil, dokud nebyl nový maják dokončen. Ten byl navržen a postaven Jamesem Walkerem, prominentním inženýrem a architektem majáků své doby. Nový maják byl uveden do provozu v roce 1858 a dodnes stojí jako impozantní stavba, která slouží námořní dopravě.

Maják na Bishop Rock je známý svou pozoruhodnou konstrukcí a svou polohou na extrémně malém ostrově. Stojí na betonové základně, která byla postavena tak, aby odolala náporu bouří a silného oceánského vlnobití. Vzhledem k neustálému ohrožení špatným počasím je Bishop Rock majákem s nejdelší nepřetržitou historií svého druhu v Anglii.

Samotný ostrov je jen skalnatý útes, který je těžko přirozeně obyvatelný. Nicméně na ostrově je uměle vybudovaná plošina, která slouží jako místo, kde může personál majáku žít a pracovat. Plošina byla rozšířena a vylepšena během let, aby zajistila lepší podmínky pro život a práci na tak odlehlém místě.
Nejmenší obydlený ostrov na světě
Bishop Rock je jedinečný tím, že na něm nejsou žádné trvalé civilní osady nebo komunity. Lidé zde žijí pouze v souvislosti s provozem a údržbou majáku. Maják a jeho obsluha jsou důležité pro bezpečnost námořní dopravy v této části Atlantského oceánu, a proto je tato odlehlá lokalita stále obydlena.

Ostrov Bishop Rock a jeho maják jsou známé mezi námořníky a turisty. Z důvodu své odlehlosti a extrémního počasí je však přístup k ostrovu omezen a návštěvníci si mohou pouze prohlédnout maják z dálky při plavbě kolem Scillyských ostrovů. Přesto Bishop Rock zůstává jedinečným a významným místem na mapě světových majáků a je známkou lidského úsilí zajistit bezpečnost námořní dopravy v těchto náročných oceánských podmínkách.

Kategorie:
Světová nej


Napsat komentář