Zář 22, 2023
269 Zobrazení
0 0

Nejnebezpečnější letiště na světě

Nepál je známý svým ohromujícím horským terénem, který láká horolezce a turisty z celého světa. Ať už jste na cestě za dobrodružstvím v Himálaji, nebo chcete prozkoumat krásy této země, pravděpodobně se dostanete na letiště Tenzing-Hillary v Lukle, které nese pověst nejnebezpečnějšího letiště na světě.
Nejnebezpečnější letiště na světě
Letiště Tenzing-Hillary (IATA: LUA), také známé jako Lukla Airport, se nachází na východě Nepálu a slouží jako vstupní brána do Himálají, včetně legendární hory Mount Everest. Lukla leží ve výšce 2 800 metrů nad mořem a má jednu jedinou přistávací dráhu, která je pouhých 527 metrů dlouhá. Tato dráha je strmá, krátká a ztěžuje přistávání i vzlet letadel.

Letiště bylo pojmenováno po dvou slavných horolezcích. Tenzing Norgay a Sir Edmund Hillary, kteří jako první zdolali Mount Everest v roce 1953. Otevřeno bylo v roce 1964 a od té doby slouží jako klíčový přístupový bod pro horolezce, turisty a lidi žijící v této odlehlé části Nepálu.

Lukla Airport čelí několika výzvám, které ho řadí mezi nejnebezpečnější letiště na světě:
Krátka a strmá dráha: S délkou pouhých 527 metrů a strmým sklonem je přistání na Lukle náročným úkolem. Piloti musí přistávat a vzlétat s minimálním manévrovacím prostorem, což vyžaduje precizní dovednosti a zkušenosti.
Nepředvídatelné počasí: Lukla se nachází v horském terénu, kde jsou povětrnostní podmínky nepředvídatelné. Mlha, silné větry a bouřky mohou ztížit nebo dokonce zrušit lety. Piloti musejí být schopni rychle reagovat na změny v počasí.
Omezený prostor pro manévrování: Letiště Lukla je malé a obklopené horami. To znamená, že piloti mají velmi omezený prostor pro manévrování, a to zejména při startu, kdy musí okamžitě stoupat, aby se vyhnuli útesům.
Vysoká nadmořská výška: Letiště se nachází ve výšce 2 800 metrů nad mořem, což znamená, že vzduch je zde řidší. Letadla potřebují delší přistávací dráhu. Tato výška také zvyšuje riziko vysokohorské nemoci pro cestující, kteří sem přilétají.
Nejnebezpečnější letiště na světě
Lukla Airport je nezbytným spojením pro ty, kteří se vydávají na dobrodružství v Himálaji. I přes všechny výzvy a pověst nejnebezpečnějšího letiště na světě zůstává klíčovým bodem pro horolezce, turisty a místní obyvatele. Piloti, kteří sem létají, musí být vyzbrojeni zvláštními dovednostmi a zkušenostmi, aby zvládli tento náročný úkol. Lukla je vstupní branou do jednoho z nejúchvatnějších koutů světa a připomíná nám, že cesta k přírodě a dobrodružství může být občas plná výzev.

Kategorie:
Světová nej


Napsat komentář