Kvě 16, 2023
175 Zobrazení
1 0

Nejstarší stojící budova

Nejstarší stojící budovou na světě je chrámový komplex Ggantija na ostrově Gozo v maltském souostroví. Tento komplex se skládá ze dvou chrámů, které jsou považovány za jedny z nejstarších stojících staveb na světě. Název „Ggantija“ je odvozen od maltského slova pro „obři“, což naznačuje, že tyto chrámy byly považovány za dílo nadlidských bytostí.
Nejstarší stojící budova
Chrámová komplex byl postaven v období neolitu, přibližně mezi lety 3600 až 3200 př. n. l. Chrám je postaven z obrovských vápencových bloků, některé váží až 50 tun. Tyto kameny byly přesně tesány a umístěny tak, aby vytvořily komplexní strukturu.

Každý z chrámů má centrální prostor obklopený dalšími místnostmi a oltáři. Nachází se zde také výklenky, které pravděpodobně sloužily k ukládání artefaktů nebo obětin. Některé z nalezených předmětů zahrnují sošky bohů a bohyní, keramiku, nástroje a ozdoby.
Nejstarší stojící budova
Chrámová komplex Ggantija je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1980. Je to důležitá historická lokalita, která poskytuje cenné informace o životě a náboženských praktikách lidí v období neolitu. Navštěvovateli umožňuje nahlédnout do minulosti a pochopit, jakým způsobem se vyvíjela lidská společnost v dávných dobách.

Kategorie:
Nej


Napsat komentář