Pro 22, 2023
158 Zobrazení
0 0

Největší elektrárna na světě

Vodní elektrárna Tři soutěsky je největší elektrárnou na světě. Nachází se na řece Jang-c‘-ťiang v Číně a její instalovaný výkon je 22 500 MW. Elektrárna je vybavena 26 turbínami o výkonu 850 MW a její stavba byla zahájena v roce 1993.
Největší elektrárna na světě
Elektrárna Tři soutěsky se nachází v provincii Chu-pej a její přehrada je dlouhá 2 309 metrů a široká 185 metrů. Výška přehrady je 185 metrů a její objem je 39,3 miliardy metrů krychlových. Přehrada vytvořila přehradní nádrž o rozloze 1080 kilometrů čtverečních. Elektrárna Tři soutěsky je důležitým zdrojem elektřiny pro Čínu. Roční výroba elektřiny elektrárnou je 102 miliard kilowatthodin, což představuje přibližně 10 % celkové spotřeby elektřiny v Číně. Elektrárna je také významným zdrojem příjmů z prodeje elektřiny do zahraničí.

Výstavba elektrárny Tři soutěsky si vyžádala přes 2,5 milionu pracovníků a stála přes 20 miliard dolarů. Elektrárna byla oficiálně otevřena v roce 2012 a její výstavba byla považována za jeden z největších inženýrských projektů na světě.
Největší elektrárna na světě
Elektrárna Tři soutěsky má řadu výhod. Je to významný zdroj elektřiny pro Čínu a zároveň významným zdrojem příjmů z prodeje elektřiny do zahraničí. Elektrárna také pomáhá regulovat tok řeky Jang-c‘-ťiang a snižuje riziko záplav. Elektrárna Tři soutěsky však má také některé nevýhody. Její výstavba způsobila přesídlení milionů lidí a měla negativní dopad na životní prostředí. Přehrada také blokuje migraci ryb a zvyšuje riziko zemětřesení.

Elektrárna Tři soutěsky je významnou stavbou, která má významný dopad na Čínu i na svět. Elektrárna je důležitým zdrojem elektřiny, ale má také některé nevýhody, které je třeba zvážit.

Kategorie:
Světová nej


Napsat komentář